MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Liczba uczniów z Ukrainy trafiających do szkół i przedszkoli w Polsce lawinowo rosła. Jak jest teraz?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Obecnie w polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Fot. Martyna Kamzol/Polska Press
Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie około 190 tysięcy dzieci i młodzieży z Ukrainy. Podopieczni polskich placówek uciekli ze swojego kraju po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na początku wojny za wschodnią granicą Polski liczba młodych uchodźców, trafiających do szkół i przedszkoli w naszym kraju lawinowo rosła. Od kilku miesięcy jest stabilna.

Informacje o liczbie ukraińskich uczniów i przedszkolaków w polskich placówkach podał wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji i Nauki 7 lutego.

Dzieci i młodzież z Ukrainy w polskich szkołach

- Według naszych danych w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Od kilku miesięcy ta liczba jest dosyć stabilna. Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała – powiedział Piontkowski.

Najwięcej ukraińskich dzieci uczy się w szkołach podstawowych. Jest to około 120 tys. uczniów. Do polskich szkół ponadpodstawowych uczęszcza ponad 28 tys. młodych Ukraińców. Ponad 43 tys. dzieci wojennych uchodźców jest pod opieką przedszkoli w naszym kraju.

Wiceminister edukacji i nauki przypomniał, że edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji rosyjskiej na Ukrainę, nie jest finansowana z subwencji oświatowej. Pieniądze na edukację i opiekę dla młodych obywateli Ukrainy pochodzą z odrębnego funduszu pomocy. Jest on przeznaczony na różne zadania związane ze wsparciem uchodźców z Ukrainy.

- Co miesiąc samorządy otrzymują zwrot kosztów przyjęcia dzieci z Ukrainy do przedszkoli i szkół. W 2022 roku łącznie przyznano 1,8 mld zł na pokrycie kosztów związanych z ich nauką, wychowaniem i opieką – informuje wiceminister Piontkowski.

Według danych pochodzących z Ministerstwa Edukacji i Nauki, pod koniec roku szkolnego 2021/2022, w polskich szkołach i placówkach oświatowych było 185 tys. przedszkolaków i uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich uczęszczało do polskich przedszkoli, 128 tys. uczyło się w szkołach podstawowych. 12 tys. ukraińskich nastolatków zostało przyjętych do liceów ogólnokształcących, a 3,2 tys. do techników.

Uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się zarówno w tworzonych specjalnie dla nich oddziałach przygotowawczych, jak i w zwykłych klasach, wraz z polskim uczniami. W oddziałach przygotowawczych, w których szczególną uwagę kładziono na pomoc dzieciom w nauce języka polskiego, było 38 tys. uczniów z Ukrainy. Największa grupa uczniów była w polskich podstawówkach – aż 30 tys. dzieci.

Pod koniec kwietnia 2022 roku MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Prawie 140 tys. małych Ukraińców uczęszczało do szkół podstawowych, ponad 9 tys. do oddziałów przedszkolnych w szkołach, a ponad 37 tys. do przedszkoli. W tym samym czasie w liceach ogólnokształcących uczyło się ponad 12 tys. młodych uchodźców wojennych, blisko 3 tys. nastolatków z Ukrainy chodziło do techników, a około 500 uczęszczało do szkół branżowych.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Liczba uczniów z Ukrainy trafiających do szkół i przedszkoli w Polsce lawinowo rosła. Jak jest teraz? - Strefa Edukacji

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto