18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portrety cieszynianek: Helena Molak - kurierka Wincentego Witosa

Katarzyna Koczwara
Helena Molak całe życie związane była z ruchem ludowym.
Helena Molak całe życie związane była z ruchem ludowym. Archiwum prywatne
Helena Molak podczas wojny dostarczała Żydom w Auschwitz żywność oraz leki z cieszyńskiego szpitala. Była kurierem Wincentego Witosa, całe życie działała na rzecz ruchu ludowego w Polsce

Kolejną bohaterką naszego cyklu "Portrety cieszynianek" jest Helena Molak z domu Niemczyk. Ta pochodząca z Goleszowa działaczka całe swoje życie związała z działalnością polityczną w strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jako nastolatka była łączniczką, przenosiła dokumenty pomiędzy Wincentym Witosem, który po procesie brzeskim przebywał w Czechosłowacji, a działaczami PSL w Polsce. Jako nastolatka nie wzbudzała podejrzeń, choć niejednokrotnie była śledzona. Dzięki wstawiennictwu Witosa Helena rozpoczęła naukę w Szkole Gospodarstwa Domowego w Zakopanem. Edukację przerwał wybuch wojny - przyznaje Władysława Magiera, historyczka z Cieszyna.

W czasie II wojny światowej Helena Molak aktywnie działała w podziemnych strukturach Ruchu Oporu Chłopów. Należała do Batalionów Chłopskich, prowadziła kolportaż gazet, w tym pismo dla kobiet "Jutrzenka". W redakcjach poznała swojego męża. - Była zaangażowana w dostarczanie żywności dla Żydów, utrzymywała kontakt z oddziałem Jachełka i brała udział w przekazywaniu leków, uzyskanych ze szpitala w Cieszynie, do Oświęcimia. Nosiła pseudonim Stokrotka. Po wojnie była pierwszą osobą, która w 1945 roku odwiedziła Witosa w Wierzchosławicach - wymienia autorka książki "Cieszyński Szlak Kobiet".

Po wojnie Helena Molak wraz z mężem wyjechała do Warszawy. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim socjologię. W 1970 roku przeniosła się do Katowic, gdzie jej mąż został dziekanem Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Śląskim. Po śmierci męża w 1975 roku wróciła do Cisownicy, gdzie do śmierci w kwietniu 2012 roku mieszkała z córką i wnukami. - W 1982 roku zaczął się tworzyć nowy ruch ludowy. Helena uważała, że powinien się zjednoczyć, być silnym i twórczym. Współorganizowała PSL tzw. wilanowskie, była w jego naczelnym komitecie wykonawczym. Jako delegatka uczestniczyła we wszystkich kongresach PSL łącznie do 5. Uważała, że władzę powinni przejąć ludzie bez obciążeń, dlatego forowała Jarosława Kalinowskiego - wyjaśnia Władysława Magiera.

Helena Molak była niekwestionowanym autorytetem, nie związała się ze Zejednoczonym Stronnictwem Ludowym, działała tylko w strukturach PSL.

Helena Molak "Stokrotka"
Bliskie relacje z Wincentym Witosem. Helena Molak była inicjatorką powstania pomnika Witosa w Gródku na Zaolziu, co miało miejsce w 2003 roku.

Honorowa mieszkanka Cisownicy. Helena Molak była pierwszą osobą, która posadziła honorowego cisa w Cisownicy.

Działalność polityczna

W całym jej życiu ważną rolę odegrała działalność polityczna. W czasie wojny miała stopień porucznika. Po wojnie została delegatką na I Kongres PSL, brała udział w tworzeniu struktur ZMW "Wici" na Śląsku. Została odznaczona m. in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto