18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Portrety cieszynianek: Helena Molak - kurierka Wincentego Witosa

Katarzyna Koczwara
Helena Molak całe życie związane była z ruchem ludowym.
Helena Molak całe życie związane była z ruchem ludowym. Archiwum prywatne
Helena Molak podczas wojny dostarczała Żydom w Auschwitz żywność oraz leki z cieszyńskiego szpitala. Była kurierem Wincentego Witosa, całe życie działała na rzecz ruchu ludowego w Polsce

Kolejną bohaterką naszego cyklu "Portrety cieszynianek" jest Helena Molak z domu Niemczyk. Ta pochodząca z Goleszowa działaczka całe swoje życie związała z działalnością polityczną w strukturach Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jako nastolatka była łączniczką, przenosiła dokumenty pomiędzy Wincentym Witosem, który po procesie brzeskim przebywał w Czechosłowacji, a działaczami PSL w Polsce. Jako nastolatka nie wzbudzała podejrzeń, choć niejednokrotnie była śledzona. Dzięki wstawiennictwu Witosa Helena rozpoczęła naukę w Szkole Gospodarstwa Domowego w Zakopanem. Edukację przerwał wybuch wojny - przyznaje Władysława Magiera, historyczka z Cieszyna.

W czasie II wojny światowej Helena Molak aktywnie działała w podziemnych strukturach Ruchu Oporu Chłopów. Należała do Batalionów Chłopskich, prowadziła kolportaż gazet, w tym pismo dla kobiet "Jutrzenka". W redakcjach poznała swojego męża. - Była zaangażowana w dostarczanie żywności dla Żydów, utrzymywała kontakt z oddziałem Jachełka i brała udział w przekazywaniu leków, uzyskanych ze szpitala w Cieszynie, do Oświęcimia. Nosiła pseudonim Stokrotka. Po wojnie była pierwszą osobą, która w 1945 roku odwiedziła Witosa w Wierzchosławicach - wymienia autorka książki "Cieszyński Szlak Kobiet".

Po wojnie Helena Molak wraz z mężem wyjechała do Warszawy. Ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim socjologię. W 1970 roku przeniosła się do Katowic, gdzie jej mąż został dziekanem Wydziału Pedagogicznego na Uniwersytecie Śląskim. Po śmierci męża w 1975 roku wróciła do Cisownicy, gdzie do śmierci w kwietniu 2012 roku mieszkała z córką i wnukami. - W 1982 roku zaczął się tworzyć nowy ruch ludowy. Helena uważała, że powinien się zjednoczyć, być silnym i twórczym. Współorganizowała PSL tzw. wilanowskie, była w jego naczelnym komitecie wykonawczym. Jako delegatka uczestniczyła we wszystkich kongresach PSL łącznie do 5. Uważała, że władzę powinni przejąć ludzie bez obciążeń, dlatego forowała Jarosława Kalinowskiego - wyjaśnia Władysława Magiera.

Helena Molak była niekwestionowanym autorytetem, nie związała się ze Zejednoczonym Stronnictwem Ludowym, działała tylko w strukturach PSL.

Helena Molak "Stokrotka"
Bliskie relacje z Wincentym Witosem. Helena Molak była inicjatorką powstania pomnika Witosa w Gródku na Zaolziu, co miało miejsce w 2003 roku.

Honorowa mieszkanka Cisownicy. Helena Molak była pierwszą osobą, która posadziła honorowego cisa w Cisownicy.

Działalność polityczna

W całym jej życiu ważną rolę odegrała działalność polityczna. W czasie wojny miała stopień porucznika. Po wojnie została delegatką na I Kongres PSL, brała udział w tworzeniu struktur ZMW "Wici" na Śląsku. Została odznaczona m. in. Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto