MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PGG zapowiada większe dostawy węgla dla samorządów w 2023 roku. Do kiedy można składać wnioski o zakup w preferencyjnej cenie?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wnioski o zakup węgla od samorządów można składać do 30 kwietnia 2023 roku
Wnioski o zakup węgla od samorządów można składać do 30 kwietnia 2023 roku Grzegorz Olkowski / Polska Press
Do końca kwietnia 2023 roku Polska Grupa Górnicza zamierza dostarczyć gminom około 800 tys. ton węgla, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Jak zapewnia prezes spółki Tomasz Rogala, taniego paliwa nie zabraknie, a zastosowany mechanizm dystrybucji w postaci sieci KWD funkcjonuje prawidłowo.

Spis treści

Od kilku miesięcy PGG wraz z pięcioma innymi firmami zajmuje się dostarczaniem węgla dla samorządów. Spółka zamierza do końca kwietnia przekazać gminom łącznie ponad 800 tys. ton tego surowca, czyli dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń można śmiało powiedzieć, że mechanizm dystrybucji węgla opałowego we współpracy z samorządami okazał się właściwy i optymalny. Niemałą rolę odgrywa tu także stworzona przez nas sieć KDW, czyli kwalifikowanych dostawców węgla - przekazał w rozmowie z PAP prezes PGG Tomasz Rogala.

PGG kontynuuje dostawy węgla dla samorządowców

Sieć kwalifikowanych dostawców obejmuje już ponad 100 składów węgla na terytorium całego kraju. Początkowo za pośrednictwem KDW rozprowadzano węgiel, sprzedawany tylko w e-sklepie PGG. Po tym, jak wystartował program sprzedaży tego paliwa przez samorządy, należące do sieci składy zaczęły dostarczać surowiec także gminom.

W większości gmin to właśnie nasi kwalifikowani dostawcy byli zaangażowani w proces dystrybucji dostarczonego przez nas węgla do odbiorców końcowych. To dowodzi, że zbudowanie własnej sieci KDW okazało się bardzo przydatne dla programu samorządowego. Przy ich pomocy udało się szybko i sprawnie rozwieźć węgiel - dodał prezes PGG.

Jak wynika z informacji PGG, w pierwszej połowie stycznia gminom dostarczono około 100 tys. ton węgla. Obecnie samorządy mają do dyspozycji około 40 tys. ton tego paliwa, znajdującego się w składach KWD.

Prezes Polskiej Grupy Górniczej przyznał, że zdarzały się przypadki niedoborów węgla, jednak wina nie leżała wtedy po stronie spółki. Problem stanowiła wówczas konieczność dopełnienia wszystkich formalności.

Rekordowa popularność e-sklepu PGG

Sklep internetowy PGG, oferujący sprzedaż węgla online cieszy się ogromną popularnością. Przełomowym dniem w historii portalu okazał się 16 sierpnia ubiegłego roku, kiedy to odnotowano tam ponad 5,5 miliona odsłon.

Na uwagę zasługuje też 7 lipca, gdyż to wtedy, przed otwarciem sesji sprzedażowej o godzinie 16:00, do e-sklepu zalogowało się jednocześnie około 2 milionów klientów. Łącznie na witrynie złożono prawie pół miliona zamówień na 1,5 mln ton węgla oraz miałów.

Co ciekawe, jeszcze w 2021 roku na e-sklepie konto posiadało zaledwie 800 użytkowników. Wraz z pojawieniem się kryzysu energetycznego liczba ta wzrosła o 1000 procent.

Jak kupić węgiel od samorządu?

Zgodnie z tzw. ustawą węglową samorządy mogą kupować węgiel od PGE lub Węglokoksu w cenie maksymalnej 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Łącznie na jedno gospodarstwo domowe przysługują 3 tony tego surowca (1,5 tony w 2022 roku oraz 1,5 tony w 2023 roku).

Tani węgiel przysługuje gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ciepła zgłosiły w CEEB źródło węglowe. Wnioski o zakup preferencyjny tego paliwa można składać przez Internet lub bezpośrednio w gminie do 30 kwietnia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: PGG zapowiada większe dostawy węgla dla samorządów w 2023 roku. Do kiedy można składać wnioski o zakup w preferencyjnej cenie? - Strefa Biznesu

Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto